iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

A jednak słup jest oryginalny!

Wczoraj dowiedziałam się, że pan Tomasz Żurak został poinformowany przez Muzeum Miejskie we Wrocławiu, że odnaleziony przez niego fragment granitu to rzeczywiście jeden z zaginionych słupów granicznych Wrocławia. Pisałam o tym wczoraj. Być może ten akurat słup stał w okolicach dzisiejszej Al. Kromera. Uwaga, przypatrujmy się więc uważnie rzeczom pozornie niezbyt ważnym, np. kamieniom.

Komentarzy: 0
Czy odkryto zaginiony słup?

Początek roku przynosi mnóstwo niespodzianek. W piątek napisał do mnie pan Tomasz Żurak, który podczas praw porządkowych i równania terenu w północno-wschodniej części Wrocławia, znalazł na jednej z prywatnych posesji coś, co go bardzo zaciekawiło. W stercie kamieni zobaczył kawał granitowego bloku, który przypominał jeden ze słupów granicznych, jakie stanęły na rogatkach Wrocławia w latach 1900-1901. Nie wszystkie z sześciu słupów przetrwały do dziś - jeden z nich można zobaczyć przed budynkiem wrocławskiej telewizji - dlatego m.in. znalezisko jest takie ciekawe. Pan Tomasz poinformował o odkryciu Muzeum Miejskie we Wrocławiu i już godzinę później pracownicy tej placówki zabrali fragment granitu do ekspertyzy. Fachowcy widzą pewne rzeczy od razu i stwierdzili – wiem to z relacji znalazcy – że najprawdopodobniej jest to fragment głowicy jednego z zaginionych słupów. Czy 99 proc. pewności zamieni się w 100 proc., spróbuję dowiedzieć się w najbliższych dniach, ekspertyza pewnie chwilę potrwa.
 
Dla mnie sytuacja modelowa. Szybka reakcja ze wszystkich stron i przede wszystkim wiedza, która ocaliła kolejny zabytek. Co by było, gdyby ktoś, zupełnie nie zainteresowany historią Wrocławia, natknął się na ten fragment granitu? Być może nigdy byśmy się o nim nie dowiedzieli. Kto inny przeszedłby obok i nawet nie zwrócił uwagi na trochę inny kamień leżący na stosie pozostałych. A tak... w niezwykły sposób odkrywa się kolejny kawałek wrocławskiej historii. Bardzo dziękuję za przekazanie tych informacji. Ciąg dalszy, oczywiście, nastąpi.
 
Zdjęcia:
1. Słup graniczny przy ul. Mickieiwcza we Wrocławiu Żródło: Wikipedia
2. Fragment znaleziska tuż po odsłonięciu.
3. Tutaj z drugiej strony...
4...i po umyciu. Autorem zdjęć jest Tomasz Żurak.

Komentarzy: 2