iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Drzwi do pamiętania

 

„Czas nagli wędrowcze. O wspomnienia proszą. Przekrocz próg Domu, którego może i nie ma. Czuj się zaproszony” – taki napis znalazłam na drzwiach w środku pola. Te drzwi nie leżały, nikt ich tu nie porzucił, po prostu stały, wystarczyło nacisnąć klamkę, żeby wejść z pola na....pole. Są drzwi, ale nie ma domu. Nie ma nawet po nim wspomnienia, płotu, kamienia, dróżki. Tylko te samotne drzwi, które wyglądają po prostu surrealistycznie. Tajemniczo, ale i bardzo smutno. Drzwi do pamiętania, choć zostały postawione stosunkowo niedawno. Przypominają o miejscach, w których niegdyś tętniły życiem łemkowskie wsie.
 
Przez te drzwi przeszłam podczas wyjazdu w Beskid Niski. W okolicach Gładyszowa zagnało nas na boczne ścieżki i tak znaleźliśmy drzwi. Radocyna, Lipna i Czarne, tych wsi już nie ma. Na drzwiach, które są dziś symbolicznym wejściem do tych wiosek można przeczytać o tym, jak kiedyś wyglądały tu domy, ilu mieszkało ludzi, jak się nazywali, gdzie się modlili. To jeszcze potęguje dziwne uczucie wejścia do krainy duchów.
 
Wieś Czarne. W 1936 roku mieszkało tu 300 prawosławnych, 1 katolik obrządku wschodniego, 4 katolików obrządku łacińskiego i jeden Żyd, który prowadził sklep. Podczas II wojny światowej część mieszkańców była na robotach w Niemczech, a potem wyjechała do Ameryki. Zaraz po wojnie część wioski „dobrowolnie” wyjechała na Ukrainę, a w 1947 roku, w ramach akcji „Wisła” pozostałych 11 rodzin wywieziono na Dolny Śląsk, w okolice Legnicy i Ścinawy. Do dziś zostały cmentarze, przydrożne kapliczki i te drzwi. Nic więcej. Ale te drzwi mówią więcej niż sto muzealnych wystaw. Wystarczy odrobina wrażliwości, żeby chciały rozmawiać. 
           
Świetny pomysł z tymi drzwiami. Niezwykły. Zastanawiam się, czy sprawdziłby się na Dolnym Śląsku? Na przykład w miejscach, gdzie niegdyś stały zamki, a dziś zostało po nich kilka kamieni. Warto przecież pamiętać. „To istotne ukryte gdzieś. Przekrocz próg Domu. Koło pieca szukaj. Tam życiodajne źródło jest” – to powiedziały mi drzwi w Lipnej.

 

Komentarzy: 4

Komentarze

2016-06-22 23:09:09 | *.*.*.* | Sunseco
Re: Drzwi do pamiętania [0]
Zdjęcia bardzo ciekawe. skomentuj
2015-05-20 23:08:45 | *.*.*.* | Antyhaczyk
Re: Drzwi do pamiętania [0]
Może nie prezentują się jakoś specjalnie powalająco, ale sam pomysł jest moim zdaniem bardzo oryginalny. skomentuj
2012-01-08 20:58:27 | 178.37.63.* | Iksjusz
Re: Drzwi do pamiętania [0]
Takie "Wrota", to przed Polskim Skansenem powinny stanąć, na każdym przejściu granicznym.
I bez obrazy; proszę, ale nie ma Nikogo bez winy, że Kraj w ruinę i w niwecz się obraca wciąż. skomentuj
2011-12-14 02:16:43 | 82.143.156.* | wyspawodcinkach.blog
Re: Drzwi do pamiętania [0]
świetny pomysł z tymi drzwiami
od razu pomyślałem o naszej Miedziance skomentuj