iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Skarby Trzebieszowic

Zadzwonił Janusz Witek z Łużyckiej Grupy Poszukiwawczej i stwierdził: ty Asia już chyba coraz mniej wierzysz w skarby. Nieprawda. Wierzę, ale w inne. Takie, jak te, o których zaraz opowiem. 
 
Jeden z Czytelników napisał do mnie w sprawie Trzebieszowic. Ten wielki obiekt stoi przy drodze Kłodzko-Lądek Zdrój i w XIX wieku wraz z parkiem uchodził za jedno z najpiękniejszych założeń w okolicy. Niewiele wiadomo o tym, co działo się w pałacu zaraz po II wojnie światowej. Na ogół pisze się, że został ograbiony przez radzieckich żołnierzy, że nie wiadomo, co stało się z całym wyposażeniem, meblami i obrazami. Stara śpiewka. Powojenni właściciele i przeznaczenie pałacu, odbywały się tu m.in. kolonie, nie pomagały pięknym wnętrzom. Dziś trudno przywołać obraz tego zabytku sprzed lat, pamiętam jeszcze jak kilkanaście lat temu straszył ściankami działowymi, które z przestronnych pomieszczeń zrobiły małe pokoiki, pamiętam „artystyczną” kratę przed barem (chyba to był bar?).
 
Teraz jest tu luksusowy hotel. Pałac jest piękny jak z obrazka, elegancki, błyszczący, ale brak mu tej patyny, którą lubię i która sprawia, że tajemnica ma się gdzie ukryć. Na szczęście nie ma ścianek działowych, bo za tymi tajemnica nie przepada. Z tym większym zainteresowaniem przeczytałam, że czasie II wojny światowej Niemcy przywieźli właśnie do Trzebieszowic 20 tys. judaików zagrabionych w Polsce. To dla mnie zupełnie nowa informacja.
 
Kolejna jest również ciekawa. Przekazał mi ją właśnie Czytelnik. Oto fragment listu: „Mój śp. Tato zakończył w tym zamku swoje wojowanie. Jak wielu Polaków brał udział w walkach 2 Armii WP. Swoją wojnę zakończył wraz z 36 pułkiem piechoty w Kłodzku - a ściślej w Kuntzendorfie (Trzebieszowicach), gdzie stacjonowała bateria artylerii pułkowej.  Tato, stopniu ogniomistrza podchorążego był szefem sztabu baterii (i zastępcą dowódcy - Rosjanina). Tutaj odbyło się wesele moich Rodziców. Tato w 1975r. pojechał ze mną do Trzebieszowic i oprowadził mnie po zamku.
 
Zamek w owym czasie był domem wypoczynkowym Ministerstwa Rolnictwa. Z opowiadania Ojca wynikało, że w momencie objęcia zamku przez Wojsko Polskie w czerwcu 1945r, całe wyposażenie zamku było nietknięte. Były obrazy i arrasy oraz całe, bogate wyposażenie wnętrz. Wg opowiadania Ojca, w lipcu lub sierpniu przybyła na teren zamku komisja rewindykacyjna z Warszawy. Dokumenty były prawdziwe i nie wzbudzały podejrzeń. Całe wyposażenie zamku - głównie obrazy meble i inne dzieła sztuki zostały zapakowane - z pomocą żołnierzy - na ciężarówki i powiezione do Warszawy - tak przynajmniej informowali owi panowie. To co mi Ojciec pokazywał nawet nie można nazywać smętnymi resztkami. Chociaż i tak zamek miał szczęście bo nikt nie składował w nim nawozów sztucznych.”. Rozpuściłam wici po kolegach i archiwistach i przynajmniej ci, z którymi rozmawiałam, nie mają żadnych dokumentów, które potwierdzałyby, że rzeczywiście do Trzebieszowic dotarła w tym czasie jakakolwiek komisja rewindykacyjna. Ot, ciekawostka. Dokąd pojechało wyposażenie pałacu w Trzebieszowicach? Kolejna łamigłówka do rozwiązania. Chyba, że ktoś, kto to czyta, zna odpowiedź. Taka odpowiedź to prawdziwy skarb.
 
Zdjęcia:
Fot. Krzysztof Góralski
1.      Park wokół pałacu uchodził na jeden z najpiękniejszych na Dolnym Śląsku.
2.      Wnętrze pałacu, piękne i luksusowe.

Komentarzy: 2

Komentarze

2012-01-08 21:05:36 | 178.37.63.* | Iksjusz
Re: Skarby Trzebieszowic [0]
Rozgrabiono Nasze Okolice, rozgrabiono; w biały dzień, bez pytania.
Wprawdzie można zrozumieć, że to dla Stolicy; no ale ... ?

Pytanie pozakonkursowe : Komu przeszkadzał Kraków z Jego królewską "Tradycją"; że przeniesiono Urząd na północ
? Hm ?! skomentuj
2011-11-25 09:30:51 | 31.174.181.* | gosc1
Re: Skarby Trzebieszowic [0]
Nareszcie realne skarby! Po co szukać w dziurach i sztolniach jeżeli wszystko jest w Warszawie! Trzeba
przetrzepać archiwa i inwentarze to wtedy wyjdą prawdziwe skarby Dolnego Śląska stojące w Nieborowie, Łańcucie
i tak dalej. skomentuj